Klub Miłośników Wołynia
Czerwiec 13 2021 06:26:58
Nawigacja
Strona Główna
Internetowy "Przegląd wołyński"
Forum
---
Wywiad z p. Bogusławem Żukowskim
Artykuł na temat powstania listopadowego na terenach ziemi wołyńskiej
Historia Wołynia
Woj.wołyńskie I Rzeczpospolitej
Historia powstania kolonii Urszulin
Ludobójstwo na Wołyniu - rzeź wołyńska
Szacunki ofiar
OUN-UPA - historia ukraińskiego nacjonalizmu
Geografia
Czym jest dialekt? Geneza dialektu i różnice pomiędzy dialektem a gwarą. Dialekt północnokresowy.
Akcja przesiedleńcza 1944-46
Równe - opis miasta
Żytomierz - opis miasta
Włodzimierz Wołyński - opis miasta
Polityka wołyńska
Indeks nazwisk ziemian Wołynia pochodzący z 1929 roku
Zabytki kultury i sztuki polskiej woj.wołyńskiego.
Postawa Polaków po zabójstwach dokonanych na ich rodakach przez nacjonalistów ukraińskich
Ślady po antypolskich akcjach w dokumentach niemieckich i sowieckich
Szlachta Wołyńska
Polska samoobrona na Wołyniu
Huculi - mieszkańcy Wołynia
Ilustrowany przewodnik po Wołyniu
Wiedza Polaków na temat Wołynia - statystyki
Juliusz Słowacki - poeta wschodu
Wołyńska poezja
Kuchary - świat którego nie ma
Historia rodu Ostrogskich
List Pani Katarzyny Urbanowicz
Kulisy konfliktu Stepana Bandery i Andrija Melnyka
Wybitny Wołyniak Władysław Tadeusz Filar
Zapomniany bohater Henryk Cybulski
Muzyk wołyński, przyjaciel Chopina - Ignacy F. Dobrzyński (cz.1)
Fałszywy zarzut - historia pewnej fotografii
Recenzja książki "Ludobójstwo..." autorstwa Władysława i Ewy Siemaszków
Recenzja książki pt. "Wołyń 1939-1944. Eksterminacja czy walki polsko-ukraińskie"
Bohaterscy Ukraińcy
Polskie straty materialne na Wołyniu
Czy integralny nacjonalizm był faszyzmem?
Wołyński Katyń
Operacja "Wisła"
"Wojsko Polskie a bandyci z UPA" - recenzja
Haniebne nagrania, czyli jak dziś oddaje się hołd "bohaterom" z OUN-UPA
Czeskie ofiary Katynia
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 244
Najnowszy Użytkownik: Elmarut
Postawa Polaków po zabójstwach dokonanych na ich rodakach przez nacjonalistów ukraińskich
New Page 1

Jednym z najważniejszych i najrzadziej poruszanych tematów dotyczących Wołynia , a szczególnie ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w czasie wojny, jest postawa naszych rodaków wobec nacjonalistów i dokonanych przez nich mordów.

Na początku pozwoliłem sobie wyjaśnić Państwu, iż Polacy mieszkający na Wołyniu nie byli gotowi na obronę. Po pierwszych większych mordach dokonanych w 1942 roku wielu Polaków nie wierzyło w fakt, iż ich najlepsi sąsiedzi staną się ich największymi wrogami. Poza tym wierzono, iż "fala" zabójstw nie obejmie także ich wioski czy kolonii.

Wielu z Polaków nie chciało się narażać Ukraińcom, celowo więc nie organizowali oddziałów samoobrony. Niestety popełniono wtedy ogromny błąd. Najgorszy sen przerodził się w jawę. Nacjonaliści ukraińscy dokonali napadu na wiele polskich wsi, a nieprzygotowani do walki (obrony) mieszkańcy ginęli.

Postanowiłem, iż w tym dziale nie będę pisał na temat 27 WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI PIECHOTY , ani OKRĘGU AK WOŁYŃ. Na temat Armii Krajowej i 27 Dywizji Wołyńskiej Piechoty przeczytacie Państwo w dziale "Polskie wojsko na Wołyniu".

Mieszkańcy wsi, tak jak już napisałem, bali się organizować oddziały samoobrony, bowiem nie chcieli narażać się ukraińskim nacjonalistom. Według p. Władysława Tadeusza Filara polska samoobrona nie zdziałała więcej (sposób działania polskiej samoobrony opisałem w poniżej), ponieważ ludność wołyńska (głównie chłopi-rolnicy) nie potrafiła dobrze rządzić. Według p. Filara spowodowane to było brakiem inteligencji. Jak wiadomo, III RZESZA wymordowała tysiące profesorów, nauczycieli i w ogóle przedstawicieli polskiej inteligencji.

Dlaczego polskie "ludowe" oddziały samoobrony nie były bardzo skuteczne? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych historią województwa wołyńskiego, a w szczególności ludobójstwa i walki Polaków z przeciwnikiem. Powodów jest wiele. Nacjonaliści ukraińscy mieli po swojej stronie Niemców. Dziś już wiadomo, iż nacjonaliści współpracowali z III RZESZĄ. Polskie oddziały samoobrony były niewielkie i niestety słabo uzbrojone. Członkowie grup samoobrony nie posiadali wystarczającej ilości broni palnej i walka z atakującymi nacjonalistami była niezwykle trudna. Istnieje jeszcze jeden powód, Polacy zbyt późno rozpoczęli tworzenie oddziałów samoobrony. Tak jak już wcześniej napisałem, nasi rodacy nie chcieli zaogniać konfliktu pomiędzy nacjonalistami a Polakami. W wielu przypadkach celowo nie organizowano tego typu grup, by nie narażać się zbytnio nacjonalistom ukraińskim, a w szczególności nie dawać im do zrozumienia, iż gotowi są podjąć się walki z nimi. Obawiano się. Z kolei mnóstwo osób wierzyło, iż mordy dokonane na Polakach były tylko pojedynczymi zabójstwami i nie dojdzie do ludobójstwa. Niestety stało się inaczej.

Komentarze
AndrzejHa dnia marzec 05 2009 21:42:34
Witam i pozdrawiam Wszystkich! Postawa Polaków w czasie rzezi Wołyńskiej w swojej istocie podobna jest do postawy Żydów, kiedy ich mordowanych masowo. Zastraszeni, bali się wychylić, jedni myśleli że ich to nie sięgnie, inni nie wierzyli że coś takiego może być. To samo było w początkowym okresie na Kresach. Potem było już za póżno, gdyż praktycznie nie było już kogo mordować. Tak zachowywali się Polacy, bez przywództwa, pozbawieni łączności ze sobą, bez wiary we własne siły, zastraszeni - bali się, że oporem i obrona mogą jeszcze bardziej rozłościć siepaczy. Wszystko to przerodziło się w ludobójstwo, co jeszcze bardziej pognębiło morale Kresowiaków i wprost uniemożliwiło zorganizowanie się. Fakt jest taki, że uczeni i badacze tematu spierają się czy pomordowanych było 240.000, czy 200.000, a może 120.000, czy może raczej 80.000 albo nawet mniej. Z niektórych uczonych wywodów można wywnioskować, ze nie 240.000 ale "TYLKO" 80.000. Dobre, co?. Inni z kolei komentując np artykuł na temat tortur zadawanych Polakom raczej wątpią w prawdziwość relacji świadków. Lub wydają się zniesmaczeni i piszą, że nie jest tu stosowne miejsce do wypisywania takich okropności, że trzeba wyjaśnić dlaczego doszło do takiej hekatomby. Ależ na miłość Boską, co tu trzeba wyjaśnić jeśli się wspomni przerażającą relację świadków nadziewania na widły niemowlaka i wrzucania go w ogień palącego się domu.
Dziś jest tak, że prasa, radio, TV społeczna i prywatna czasem od wielkiego dzwonu powie coś o Kresowiakach, ich gehennie i tamtym katakliżmie. Władza w ramach poprawności politycznej raczej głosu nie zabiera. Kto słyszał by w Polskiej szkole na lekcji historii lub na innym przedmiocie była o tym mowa. Czy znane jest nam w tym względzie stanowisko kościoła?. Tutaj zdecydowanie różnimy się od Żydów, oni wszędzie szukają swoich zabitych braci. My, mówię z wielkim sarkazmem, mając na względzie wspomnianą prasę, radio, TV, władze, kościół, szkołę staramy się cicho siedzieć, zostawiając sprawę w rękach resztki jeszcze żyjących świadków tamtych dni, lub ich potomków. Sprawą powinny zająć się także organizacje upamiętniające szeroko pojęty mord Katyński. Co do mordu Katyńskiego to wywalczyliśmy przecież i potwierdzenie jego zaistnienia, przenieśliśmy pomordowanych do prawdziwych mogił, postawiliśmy pomordowanym pomniki, piszemy o tym w gazetach, mówimy w radio, widzimy to w TV. Czas teraz na pomordowanych Kresowiaków, im też należy oddać cześć i honory. Bądżmy w tym przypadku choć trochę podobni do Żydów i pamiętajmy o wszyskich męczennikach, nie pozwólmy nam samym zapomnieć o niektórych. Jestem pesymistą. Patrząc w lewą stronę ekranu widzę informację"Gości Online: 0, Zarejestrowanych użytkowników: 43". No cóż, pożyjemy, poczekamy. Na pewno w pewnym momencie władza się obudzi z letargu i podejmie jakieś kroki. Chciał bym tego dożyć, czego życzę nie tylko czytelnikom Klubu Miłośników Wołynia.
Andrzej
AndrzejHa dnia lipiec 17 2009 22:16:32
Witam ponownie!, ale z głębokim smutkiem, gdyż wydaje się że nie ma kogo. 5 marca tego roku otworzyłem się trochę, tu na tym forum, myśląc, że prócz świadków i potomków tamtych Męczenników są jeszcze inni, którzy mogą coś pomóc Kresowiakom. Może Władza się obudzi, może Kościół, może wolna przecież prasa i telewizja, ba może brać Katyńska. Serce boli, trudno. Rozdajemy doktoraty honoris causa różnym Juszczenkom. Pożyjemy. Zobaczymy co to będzie. Czas jest tym czynnikiem, który pozwala na dystans do chwili obecnej. Weżmy tzw prywatyzację. Dziś gdy dziura budżetowa chyba jest równie wielka jak za czasów Buzka i jego ministra Bauca, widać, że oddanie za bezcen np dużej części PZU, czy banków, "sprzedaż" za psi pieniądz Domów Towarowych Centrum wraz z za darmo(?) oddanymi gruntami, "sprzedaż" za bezcen kwitnących przedsiębiorstw itd, kiedy obecny minister finansów poszukuje miliardów na łatanie tej słynnej dziury, to właśnie teraz z perspektywy czasu widać, że dywidenda z tych "sprzedanych" instytucji i zakładów bardzo by nam pomogła, żeby nie powiedzieć uratowała. Za ileś lat może się znajdzie jakiś inny odważny ks. Isakiewicz, może będzie miał większą siłę przebicia. Na razie nie ma klimatu do wspominania, jest na widoku Euro 2012. Tym na razie żyje prasa, radio, telewizja, władza i inni. Sądzę, że nie mamy się czym przejmować, wygrają chyba jak zwykle Niemcy.
AndrzejHa dnia marzec 11 2011 21:36:04
Witam!. Do trzech razy sztuka. Minęło od ostatniego mojego wejścia prawie DWA LATA. Nikt nie zostawił śladu. Kresowiacy są samotni?. Czy nikogo to nic nie obchodzi?. Czy ludziska się boją?. Czyżby nie było sprawiedliwych, którzy by przypominali żyjącym, że coś takiego w historii Polski miało miejsce?. Trudno!. Bandyci mogą spać spokojnie. Historia śpi!.
W którymś Klubowym artykule czytałem że wołyniacy, czy kresowiacy zwracali się w pewnych sprawach do Premiera, do Ministra Sprawiedliwości, do ... No i co?. No i nic. Nie doczekali się odpowiedzi, jak piszą, żadnej odpowiedzi. Kresowiacy są względem naszych Władz niedelikatni, jest to temat bardzo, ale to bardzo niepopularny, a dla polityków niebezpieczny. Instytut Pamięci Narodowej ściga jakiegoś milicjanta, który kiedyś potraktował kogoś pałką. To jest dopiero bandyta, a nie jakiś banderowiec, który flaki wypruwał skatowanemu, ale jeszcze żywemu Lachowi. Instytut Pamięci Narodowej nie ma czasu na zajmowanie się sprawami kresowymi. IPN wydaje grę planszową o pustych półkach i kolejkach w PRLu. To jest hit!. O tej grze mówiła telewizja, państwowa!!!. A jeśli tak, to co chcecie Kresowiacy od adresatów Waszych listów?. Już tylko te dwa gołe fakty powinny dać Wam coś do myślenia i naprowadzić na tematy ważne, głębokie i takie, które poważnie potraktują adresaci. Niech będzie to obwodnica Pacanowa. Niech to będzie odśnieżanie czy ratowanie żubra, orła bielika lub cokolwiek równie frapującego.
Kochani Kresowiacy, zapomnieliście o najważniejszym adresie pod który trzeba Wam kierować skargi, prośby, a nawet błagania. Nie jest możliwe byście go zapomnieli. Musicie go znać. Nigdzie nie widziałem żadnego Waszego pisma skierowanego tam, a więc przypomnę. Jest to adres "NA BERDYCZÓW". Kto jak kto, ale Kresowiacy znają ten adres dokładnie, nawet z kodem!.
Co do ludobójstwa to warto zagłębić się w niedaleką historię, a na pewno znajdzie się krwawe ślady wielu rzezi urządzanych Polakom właśnie na Kresach w początkowych latach Rewolucji Pażdziernikowej. Wówczas rzezie na Kresach urządzane Polakom uchodziły na sucho, przecież zarzynanymi byli Lachy. Bardzo łatwo i przyjemnie odbierało się majątki i dobytek, pozbawiało życia, kaleczyło i torturowało Lachów. Najważniejsze, że bezkarnie. Jak widać dzisiaj, te ekscesy przeszły bez echa. Historia śpi.
Na koniec muszę oświadczyć, że nie kieruje mną ani nienawiść, ani złość, ani zemsta, ani chęć wyrządzenia szkody naszym sąsiadom Ukraińcom. Niemożliwym jest już wymierzenie sprawiedliwości konkretnym zbrodniarzom. Starcom trzeba dać spokój. Chodzi o to by historia pamiętała o prawdziwych męczennikach, a nie o żylakach ludzi stojących w kolejkach. IPN powinien traktować wszystko z uwzględnieniem stopnia ważności. By ten przysłowiowy milicjant nie był gorzej traktowany od prawdziwego zbrodniarza.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 0% [Żadnych głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 Głos]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Curtiscor
01/04/2018 21:34
[url=http://demo.segem.or
g.tr/wp-admin/state.php?m
ean=929-Oxymetholone-Ster
oid-Price-In-India,Buy-Tr
en-Acetate-Uk,Trenbolone-
Acetate-Generic-Supplemen
ts/]Oxymetholone Steroid P


MerlinChofs
18/03/2018 19:55
[url=http://www.westernco
uriers.com/simple/power.a
sp?s=526-Viagra-Femenina-
Funciona-Viagra-Barata-Ba
rcelona-Viagra-Barcelona-
En-Mano/]Viagra Femenina Funciona[/url] For smoother


BertonS
02/02/2018 13:05
Our team is a unique producer of quality fake documents. We offer only original high-quality fake passports, driver's licenses, ID cards, stamps, VISAs and other products for a number of count

tamekaqy69
18/01/2018 21:09
My self-controlled describe: http://fannie.posts.telro
ck.net


Curtiscor
18/08/2017 03:16
dxssctc http://www.blackbox-onlin
e.it/643-nike-blazer-low-
gt.htm http://www.bottega-del-le
gno.it/708-scarpe-gucci-c
olorate.htm http://www.3in1concepts.i
t/861-adidas-fucsia.p


Curtiscor
13/08/2017 14:24
mdayoer http://www.essaisgratuits
.fr/basket-gucci-chine-04
3.php http://www.gite-beausejou
r.fr/ray-ban-wayfarer-pli
ante-noir-mat-980.php http://www.msie25.fr/889-
converse-bla


Curtiscor
13/08/2017 10:49
lhqpzrg http://www.infopasqua.it/
calzature-mbt-firenze-176
.html http://www.annagalante.it
/042-hogan-nere-e-grigie.
html http://www.grrg.it/scarpe
-col-tacco-estate-2017-92


MerlinChofs
12/08/2017 17:53
[url=http://www.or-design
.fr/chaussure-mizuno-wave
-337.html]Chaussure Mizuno Wave[/url] When you effectively know, engaging in school indicators the end of any profitable high school experti


Curtiscor
01/08/2017 10:25
yxeaiwb http://www.gite-beausejou
r.fr/lunette-de-vue-ray-b
an-noir-et-blanc-814.php http://www.palisso.fr/332
-new-balance-beige-et-ros
e-574.html http://www.claudegouron.f
r/ba


Curtiscor
30/07/2017 18:12
jqsgdgu http://www.areaufo.it/553
-ralph-lauren-collection-
2016.html http://www.bancadatigiova
ni.it/507-superstar-bianc
he-borchiate.php http://www.notcom.it/072-
nike-free-run


Archiwum
766662 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie