Klub Miłośników Wołynia
Czerwiec 13 2021 06:36:17
Nawigacja
Strona Główna
Internetowy "Przegląd wołyński"
Forum
---
Wywiad z p. Bogusławem Żukowskim
Artykuł na temat powstania listopadowego na terenach ziemi wołyńskiej
Historia Wołynia
Woj.wołyńskie I Rzeczpospolitej
Historia powstania kolonii Urszulin
Ludobójstwo na Wołyniu - rzeź wołyńska
Szacunki ofiar
OUN-UPA - historia ukraińskiego nacjonalizmu
Geografia
Czym jest dialekt? Geneza dialektu i różnice pomiędzy dialektem a gwarą. Dialekt północnokresowy.
Akcja przesiedleńcza 1944-46
Równe - opis miasta
Żytomierz - opis miasta
Włodzimierz Wołyński - opis miasta
Polityka wołyńska
Indeks nazwisk ziemian Wołynia pochodzący z 1929 roku
Zabytki kultury i sztuki polskiej woj.wołyńskiego.
Postawa Polaków po zabójstwach dokonanych na ich rodakach przez nacjonalistów ukraińskich
Ślady po antypolskich akcjach w dokumentach niemieckich i sowieckich
Szlachta Wołyńska
Polska samoobrona na Wołyniu
Huculi - mieszkańcy Wołynia
Ilustrowany przewodnik po Wołyniu
Wiedza Polaków na temat Wołynia - statystyki
Juliusz Słowacki - poeta wschodu
Wołyńska poezja
Kuchary - świat którego nie ma
Historia rodu Ostrogskich
List Pani Katarzyny Urbanowicz
Kulisy konfliktu Stepana Bandery i Andrija Melnyka
Wybitny Wołyniak Władysław Tadeusz Filar
Zapomniany bohater Henryk Cybulski
Muzyk wołyński, przyjaciel Chopina - Ignacy F. Dobrzyński (cz.1)
Fałszywy zarzut - historia pewnej fotografii
Recenzja książki "Ludobójstwo..." autorstwa Władysława i Ewy Siemaszków
Recenzja książki pt. "Wołyń 1939-1944. Eksterminacja czy walki polsko-ukraińskie"
Bohaterscy Ukraińcy
Polskie straty materialne na Wołyniu
Czy integralny nacjonalizm był faszyzmem?
Wołyński Katyń
Operacja "Wisła"
"Wojsko Polskie a bandyci z UPA" - recenzja
Haniebne nagrania, czyli jak dziś oddaje się hołd "bohaterom" z OUN-UPA
Czeskie ofiary Katynia
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 244
Najnowszy Użytkownik: Elmarut
Ludobójstwo na Wołyniu-rzeź wołyńska
New Page 1 New Page 1

 

    W latach 1939-45 Polacy mieszkający na terenach Wołynia byli ofiarami ludobójstwa. Tych aktów zbrodni dokonywali nacjonaliści ukraińscy z Ukraińskiej Powstańczej Armii (w skrócie UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (w skrócie OUN). O antypolskich działaniach dobrze wiedzieli SOWIECI I III RZESZA. Zachowało się wiele dokumentów ukazujących wiedzę na temat mordów jaką posiadali Niemcy czy też Sowieci. Przedstawiony przeze mnie cytat pochodzi z książki p. Władysława Tadeusza Filara pt. "Wołyń 1939-1944. Eksterminacja czy walki polsko-ukraińskie". Oto i tekst pochodzący ze str. 104-"o tych tragicznych wydarzeniach świadczą także niemieckie dokumenty. W sprawozdaniu Abwehry za okres od 17.6 do 30.06.1943 r. mówi się o poszerzeniu działalności ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego od początku 1943 r. oraz o napadach na ludność polską".

    Najwięcej napadów dokonano w latach 1942-43. Oczywiście z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło także tysiące Ukraińców, głównie za odmowę współpracy z UPA lub pomoc Polakom. Oficjalna liczba Ukraińców-ofiar wynosi 2000. Rok 1943 roku przeszedł do historii jako tzw. "rzeź wołyńska" jednak w tym roku oprócz aktu 11 lipca 1943 roku nacjonaliści dokonali szeregu napadów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Po zaatakowaniu wsi wszystkich polskich mieszkańców mordowano, a pozostałe po nich przedmioty codziennego użytku rozkradano. Dlaczego nacjonaliści w aż taki okrutny sposób pozbywali się naszych rodaków mieszkających na Wołyniu w latach 1939-45? Otóż nacjonaliści dążyli do "oczyszczenia" Ukrainy ze "złej krwi"-czyli Polaków.

    Ich głównym celem było stworzenie samoistnej Ukrainy, tak, aby w ogóle nie mieć do czynienia z Polakami. Do jednej z najokrutniejszych zbrodni doszło w Łobozowej (pow. tarnopolski) w 1943 roku, kiedy to nacjonaliści zamordowali i przybili do drzewa czwórkę polskich dzieci. Dokonali jeszcze jednej podobnej zbrodnii, przybijając do drzew w alei polskie dzieci a na pierwszym drzewie przybili tabliczkę z napisem: "droga do samoistnej Ukrainy".

    Ale nacjonaliści nie działali w taki sam sposób jak np. Niemcy, z którymi w rzeczywistości współpracowali, choć jak na razie tak nieoficjalnie. Wiele zbrodni dokonywanych było przez nacjonalistów i Niemców (III RZESZA).

    Sposób działania III RZESZY różnił się od metod nacjonalistów. Otóż jak wiadomo żołnierze kraju okupantów wielokrotnie organizowali uliczne "łapanki", a w ten sposób złapanych-zabijali. Okupanci stworzyli obozy i getta w których każdego dnia umierało mnóstwo ludzi. Nacjonaliści postępowali w zupełnie inny, odmienny sposób. Nie budowali terenów tylko dla Polaków. Zależało im na szybkim pozbyciu się naszych rodaków i stworzeniu, jak już wcześniej napisałem, "samoistniej Ukrainy". Wiele napadów dokonano w niedziele, kiedy to zebrani w kościołach Polacy nie mieli szansę na ucieczkę i przeżycie.

   Nad Polakami najpierw się znęcano, później dopiero zabijano. Mój wujek wczesnym rankiem wyjechał do młyna, a kiedy wrócił, zastał już tylko zniszczoną wieś i ludzkie zwłoki na polu. Według jego opowiadań "krwi było aż po kostki". Mężczyznom kazano się położyć, a następnie strzelano im w tył głowy (potylicę). Kobiety nie zgodziły się opuścić dzieci, ale to nie przeszkadzało nacjonalistom. Kobiety otoczyły swoje dzieci i czekały. Zgineły i one i ich potomkowie. Mój wujek przeżył, lecz z Wołynia musiał uciec.

    14 października 2007 roku w Symferopolu postawiono pierwszy pomnik upamiętniający ofiary Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i podległej im Ukraińskiej Powstańczej Armii. 

Na szkole polskiej we Lwowie umieszczono pomnik-płaskorzeźbę ku pamięci Romanowi Szuchewyczowi-nacjonaliście. 

    W 1944 roku polskie Siły Zbrojne i Ukraińska Powstańcza Armia dokonały wspólnego "napadu" na okupowany przez Niemców Hrubieszów. Współpraca polsko-ukraińska w 1944 roku była wręcz znikoma. Zwolennikiem współpracy między dwoma narodami był kapitan Marian Gołębiowski (1911-1996). Dzięki niemu wydano specjalne ulotki w których zwolennicy współpracy namawiali członków UPA do odłożenia broni przeciwko Polakom i wspólna walka ze wspólnym wrogiem, czyli z III RZESZĄ. Niestety polityka kpt. Gołębiowskiego nie specjalnie podobała się Janowi Mazurkiewiczowi (1896-1988), który zabronił dalszej współpracy i w ogóle działań mających na celu zawiązanie współpracy polsko-ukraińskiej. 

    Istnieje pewna fotografia ukazująca tragedię tamtych lat. Zdjęcie to możemy obejrzeć na stronie www.genocide-pl.prv.pl (genocide-ludobójstwo). Na fotografii stoi wielu chłopców (kolegów). Jeden z nich będzie zajmował wysoką pozycję w bezpiece, a drugi-będzie jej ofiarą.

Dlaczego ta fotografia ukazuje podłość ludzi z OUN I UPA? Otóż przed wojną Polacy żyli z Ukraińcami w zgodzie. Byli sąsiadami, pomagali sobie wzajemnie. Na stronie genocide-pr.prv.pl możemy przeczytać relację pewnej kobiety która jako dziewczynka musiała ukrywać się przed nacjonalistami. Kiedy już ciężko ranna podeszła do swojej sąsiadki z którą jej rodzice żyli w zgodzie, kobieta ta krzyknęła do niej obraźliwie a następnie próbowała ją zabić. Nie udało jej się, ale to okropne przeczucie pozostało.

    

    Przyjaciele Polaków stali się po 1939 roku ich największymi wrogami. Ale to nie byli prawdziwi przyjaciele. 

Do najczarniejszej z niedziel w historii ludu polskiego z pewnością możemy zaliczyć 11 lipca 1943 roku. Tego dnia oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii napadły na 96 polskich wsi (niektóre źródła podają inne, większe liczby). 

    Oczywiście nie wszyscy Ukraińcy mordowali, nie wszyscy przystąpili do szeregów Ukraińskiej Powstańczej Armii, przez co wielu z nich zginęło. Dziewczynce której historię po krótce powyżej opisałem pomógł jej inny sąsiad-także Ukrainiec który współpracował z nacjonalistami. Przeżyła dzięki niemu.

 

Polacy oczywiście bronili się, a przynajmniej próbowali. Do walki z nacjonalistami w 1944 roku stanęła 27 WOŁYŃSKA DYWIZJA ARMII KRAJOWEJ. Polskie podziemne organizacje podjęły walkę jeszcze wcześniej, jednak do historii przesły "ludowe" oddziały samoobrony. Tworzyli je mieszkańcy wsi i kolonii. Wielu z z nich poległo podczas walki. Przeszli do historii jako bohaterowie. Osłabili jednak nacjonalistów ukraińskich, pokazali, iż Polacy są silni i będą walczyć, iż mają prawo w spokoju żyć. Istnieje pewien piękny cytat z książki E. Hemingway'a: "człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"...

 

 

Komentarze
skoczek478 dnia marzec 24 2010 22:53:32
skoczek478 marzec 24.2010 Polacy nie próbowali ,ale faktycznie bronili się i dotego czasami skutecznie.Jednym z przykładów były Zasmyki powiat Kowel ,tam UPA kilkakrotnie wyszczerbiła zęby. Oddziały polskiej samoobrony mimo liczebnej przewagi wroga stworzyły oazy bespieczeństwa. 27WDP AK w ramach akcji "Burza" wyczyściła obszar działania.
Barbarac34 dnia lipiec 24 2011 08:06:19
Moi dziadkowie ze strony mojej mamy jak i ojca mieszkali na Wołyniu,dziadek ze strony mamy był zawiadowcą stacji a dziadek ze strony ojca był cieślą.Babcia Weronika (mamy mama)została z dziećmi w domu,sąsiad ukrainiec uprzedził babcie Kubiakową przed napadem ukraińców (gdzie go przy domu babci sami ukraińcy zabili).Dom babci został otoczony i do środka został wrzucony granat gdzie zginął mamy brat,który miał tylko13 lat a babcia została ranna w rekę.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Curtiscor
01/04/2018 21:34
[url=http://demo.segem.or
g.tr/wp-admin/state.php?m
ean=929-Oxymetholone-Ster
oid-Price-In-India,Buy-Tr
en-Acetate-Uk,Trenbolone-
Acetate-Generic-Supplemen
ts/]Oxymetholone Steroid P


MerlinChofs
18/03/2018 19:55
[url=http://www.westernco
uriers.com/simple/power.a
sp?s=526-Viagra-Femenina-
Funciona-Viagra-Barata-Ba
rcelona-Viagra-Barcelona-
En-Mano/]Viagra Femenina Funciona[/url] For smoother


BertonS
02/02/2018 13:05
Our team is a unique producer of quality fake documents. We offer only original high-quality fake passports, driver's licenses, ID cards, stamps, VISAs and other products for a number of count

tamekaqy69
18/01/2018 21:09
My self-controlled describe: http://fannie.posts.telro
ck.net


Curtiscor
18/08/2017 03:16
dxssctc http://www.blackbox-onlin
e.it/643-nike-blazer-low-
gt.htm http://www.bottega-del-le
gno.it/708-scarpe-gucci-c
olorate.htm http://www.3in1concepts.i
t/861-adidas-fucsia.p


Curtiscor
13/08/2017 14:24
mdayoer http://www.essaisgratuits
.fr/basket-gucci-chine-04
3.php http://www.gite-beausejou
r.fr/ray-ban-wayfarer-pli
ante-noir-mat-980.php http://www.msie25.fr/889-
converse-bla


Curtiscor
13/08/2017 10:49
lhqpzrg http://www.infopasqua.it/
calzature-mbt-firenze-176
.html http://www.annagalante.it
/042-hogan-nere-e-grigie.
html http://www.grrg.it/scarpe
-col-tacco-estate-2017-92


MerlinChofs
12/08/2017 17:53
[url=http://www.or-design
.fr/chaussure-mizuno-wave
-337.html]Chaussure Mizuno Wave[/url] When you effectively know, engaging in school indicators the end of any profitable high school experti


Curtiscor
01/08/2017 10:25
yxeaiwb http://www.gite-beausejou
r.fr/lunette-de-vue-ray-b
an-noir-et-blanc-814.php http://www.palisso.fr/332
-new-balance-beige-et-ros
e-574.html http://www.claudegouron.f
r/ba


Curtiscor
30/07/2017 18:12
jqsgdgu http://www.areaufo.it/553
-ralph-lauren-collection-
2016.html http://www.bancadatigiova
ni.it/507-superstar-bianc
he-borchiate.php http://www.notcom.it/072-
nike-free-run


Archiwum
766670 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie